Hopa Ziraat Odası Ab Destekli Seracılık Kursu Açtı

27/02/2008 08:34

Oda Başkanı İhsan Seber, "Seracılığı Bölgede Yaygınlaştıracağız"


Haber: Turan ŞentürkHopa Ziraat Odası AB destekli proje kapsamında Seracılık kursu açtı. Hopa Ziraat odası toplantı salonunda açılan ve 2 ay sürecek seracılık kursuna 85 kursiyer katıldı. Toplam 248 saat sürecek kurs sonunda kursiyerlere başarı sertifikaları verilecek.

Hopa Ziraat odası başkanı İhsan Seber yaptığı açıklamada AB destekli proje kapsamında Hopa Ziraat odası olarak başlattıkları Seracılık kursu büyük ilgi gördüğünü ifade ederek şunları söyledi.

" Hopa Uzun zamandan beri bizim programımızda olan Seracılık ile ilgili çalışmalarımızı daha genişletmek ve ilçeye seracılığı dahada yaygınlaştırmak için bir takım düşüncelerimiz vardı. Bu düşüncelerimizi hayata geçirmek için AB destekli proje kapsamında Seracılık kursunu açmak yaptığımız çalışmalar olumlu bir şekilde gelişip AB den parasal destek onayı çıkmasıyla 2 aylık bir kursu gerçekleştirdik. Tabii ki proje AB den kabul edilmesi büyük bir olaydır. Ancak Projeyi hayata geçirmek için açığımız Seracılık kursuna da katılım da çok önemlidir. Eğer sizler bu kursa katılmasaydınız elbetteki projemiz amacına ulaşmazdı. Samsun'dan 19 Mayıs Üniversitesinden değerli hocalımız gelip sizlere kurs vermektedir. 85 kursiyer katılım gösterdi. 2 aylık kurs müddet içinde 31 branşta eğitim verilecek. Günde 8 saat ile birlikte toplam 248 saat kursiyerlere ders verilecek. Bu kurs sonunda kursiyerlere başarı sertifikası verilecek. Amacımız bölgemizde seracılığın dahada geliştirilmesi ve zirai alanında ve tarımda halkımız dahada faydalanabilmesi için gerekli eğitimi verip kendilerine bir iş kolu sağlamaktır. Bölgemiz, seracılığa çok müsait olmasına rağmen birçoğumuz seracılığı iş kolu olarak görmemişizdir. Hâlbuki hava ve iklim şartları gayet uygundur. Çünkü bölgemiz ılıman iklim kuşağı içinde olmasına rağmen, Akdeniz iklimine de uyum sağlaması dolayısıyla seracılığa da açık kapı bırakmıştır. Artvin Tarım il müdürlüğü tarafından 15 yıl önce bölgede başlattığı seracılık devlet destekli proje ile zaman zaman birileri yaptı isede bugüne kadar sağlıklı bir şekilde yapılmamıştır. Hopa Ziraat odası olarak Kemalpaşa beldesinde 10 dönümlük arazımızda sera yapmıştık. Geçen yıl belirli dönemlerde yetiştirdiğimiz 6 kalem ürünü sattık. Hopa Ziraat odası olarak seracılık alanında biz öncülük yaptık ve kurs açtık. Halkımız Seracılık alanında mesleki eğitim görüyor. İnşallah amacına ulaşır. Vede bölgemizde Seracılık meslek dalında yer alır" dedi.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Sezgin UZUN kursiyerlere eğitim veriyor. Uzun Kurs hakkında kısaca şunları söyledi.

AB proje kapsamında Hopa Ziraat odası tarafından başlatılan seracılık kursu Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat fakültesinden hocalarımız var. Bende onlardan bir tanesiyim. Ben ve arkadaşlarım zaman zaman Hopa ilçesine gelip bu kursta ders vermeye devam edeceğiz. Teknik elemanlarımız var eğitici olarak yine görev yapacaklar. El ele vererek Proje amacına ve de başarıya ulaşacaktır. Burada kursa katılımda çok iyi. Büyük ilgi var. Buda memnuniyet veridir, " dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 27.02.2008 tarihinde Turan Şentürk tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Belediyesi Çiçek Serası Çiçe...
 » Artvin Belediyesi Çiçek Serası Çiçe...
 » Hopa'da Ziraat Odası Büyük Organiza...
 » Hopa Ziraat Odası Seracılık Alanınd...
 » Artvin Çoruh Üniversites Rektörlük...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...
 » Çoruh Üniversitesi’nde Mezuniyet Tö...
 » O Tam Bir Artvin Aşığı...
 » Ab Destekli Seracılığın Geliştirilm...
 » Hopa Halk Eğitim Merkezi Altın Çağı...
 » Artvin Valiliği Sosyal Medyadan Art...
 » Açü 10’uncu Mezunlarını Verdi...
 » " Artvin İçin Stk’ların Yanındayız...
 » Bakan Yazıcı'nın Rize Ziyareti Dopd...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Hopa Kaymakamı Şahin Aslan İş Adaml...
 » Şavşat'ta Turizm İçin İlk Adım Eğit...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Arıcılığın Mevcut Durumu Ve Sektörü...
 » Ceratttepe Bodrum (isme 2o17) Semp...En Çok Okunan Eğitim Haberleri
 » Harezmî Eğitim Modeli Artvin’de Uyg...
 » Hopa Atatürk Ortaokulu Yeni Binasın...
 » Tilki, Doğu Karadeniz Bölgesi Ünive...
 » Hopa Yeni Bir Eğitim Kurumuna Kavuş...