Tbb Hükümete Ve Artvin İl’i Yöneticilerine Seslendi

01/03/2016 15:57

“Sizin Göreviniz, Artvin’deki Hukuk Dışı Maden Faaliyetine Geçici Değil, Süresiz Son Vermektir”


Haber: Hayati AkbaşCerattepe'de incelemelerde bulunmak üzere Artvin'e gelen TBB Çevre Ve Kent Hukuku Komisyonu başkanı Av. Ali Arabacı ile komisyon üyeleri, yaptıkları basın açıklamasıyla maden faaliyetlerine son verilmesi çağrısında bulundular.

Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Ali Arabacı ile Komisyon üyeleri Av. Eralp Atabek, Av. Erol Çiçek ve Av. Yakup Okumuşoğlu, Cerattepe'de kurulması planlanan maden şirketinin şantiye alanında incelemelerde bulunmak üzere Artvin'e geldi. Bölgede incelemelerde bulunan heyete, TBB Yönetim Kurulu Üyesi Av. İzzet Varan, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Dernek Avukatı Bedrettin Kalın ve Dernek yöneticileri de eşlik etti. Heyet, incelemelerin ardından Artvin kent merkezinde basına bir açıklama yaptı.

Heyet adına konuşan TBB Yönetim Kurulu Üyesi, Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Ali Arabacı şunları söyledi:

“Türkiye çevresi, Anayasanın emredici kurallarının varlığına karşın, koruma bir yana, sürekli yağmalanır hale gelmiştir. Neoliberal küresel ekonomik sistemin doğada yarattığı felaketler saklanamayacak haldedir. Artvin de bu yağmadan payını almaktadır. Artvin İl merkezinin bir bölümünü de içine alan birinci derece doğal sit ve arkeolojik sit alanları, milli park alanları, turizm koruma ve gelişim bölgeleri, Artvin ili içme suyu havzaları ile çevrili ve tamamen devlet ormanları ile kaplı 4 bin 406 Hektarlık devasa bir alan madencilik faaliyeti için yok edilmek istenmektedir. Bu alanda yapılacak madencilik faaliyeti, Artvin ilinin su kaynaklarını zehirleyecek, ormanlarını yok edecek, heyelanlara sebep olacak, giderek Artvin ilini yaşanılır olmaktan çıkaracaktır. Artvinliler kentleri ve yaşama alanlarını madenci şirketlerin çıkarlarına karşı korumak için yıllardır hukuk mücadelesi vermektedir. Artvinliler yaşam alanlarının korunması için açtıkları her davayı kazanmışlar, Mahkemeler her defasında Artvinlilerin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama haklarının varlığının korunması yönünde kararlar vermişlerdir. Son olarak, Rize İdare Mahkemesi tarafından verilen karar ile, planlanan maden faaliyetinin, Artvin ilinin, yöre sakinleri açısından, yaşam alanı olmaktan çıkacağı tespit edilmiş ve maden projesine ilişkin ÇED olumlu kararının iptaline karar verilmiştir. Mahkeme, " Ya Artvin, Ya da Maden" seçenekleri karşısında, özel şirket sahiplerinin kazancını değil, Artvinli yurttaşların yaşama hakkının korunmasını tercih etmiştir. Hukuk, kamusal çıkarları temel alarak, kişisel çıkarlara karşı Artvinliyi korumuşsa da, yargı kararlarını uygulamakla, uyumlu ve dengeli bir çevreyi ve çevre sağlığını korumakla görevli idare, bu anayasal görevlerini yerine getirmek yerine, yatırımcı şirketle tam bir işbirliği içinde, yeni bir idari karar alarak, meşru savunma halindeki Artvin halkına karşı, binlerce polisi ve askeri karşısına çıkartabilmiş, şiddet kullanmak sureti ile orman alanının işgal edilmesinin, ağaçların kesilmesinin önünü açmıştır.

Sağlıklı yaşam hakkını ve kentini savunmak isteyen Artvinli yurttaşlara polis ve asker tarafından baskı ve şiddet uygulanırken madenci şirketin korunduğu, kollandığı açıktır. Ne yazık ki idare, 30 bin Artvinlinin yaşamsal çıkarları yerine, her alanda kendisi ile iş ve eylem birliği içindeki şirketin ve onun sahiplerinin çıkarlarını koruma yolunu seçmiştir. Her ne kadar, Artvin halkının onurlu direnişi sonucu, madencilik faaliyeti, koşullu olarak durdurulmuşsa da, bu durdurma kararını yürütme organının değil, kendisine başvurulan mahkemenin vermesini tercih ederdik. Umut ederiz ki, bundan sonra ki yargı süreci, yargıda bağımsızlık ve tarafsızlık kuralları içinde, adil yargılanma hakkına ve hak ve adalete uygun şekilde devam eder.

Türkiye Barolar Birliği olarak buradan hükümete ve Artvin ili yöneticilerine, bir kez daha seslenmek istiyoruz. Sizin göreviniz, yargı kararlarının gereğini yerine getirmek, hukuk devleti kurallarına uygun davranmaktır. Sizin göreviniz, Artvin’deki hukuk dışı maden faaliyetine geçici değil, süresiz son vermektir. Sizin göreviniz, kamunun polisi ve askeri ile özel çıkarları değil, kamunun ortak çıkarlarını korumaktır. Sizi, Artvin Cerattepe’deki hukuk dışı işgale bütünüyle son vermeye çevre illerden getirilen tüm polis ve askeri bölgeden geri çekmeye, Artvin’i ve Artvinlileri rahat bırakmaya çağırıyoruz. Ve sizi, Artvin halkından özür dilemeye çağırıyoruz. "

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 01.03.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvinli Gençler Cerattepe İçin Bir...
 » Artvinli Gençler Cerattepe İçin Hor...
 » Artvin Barosundan Hukuk Devleti İçi...
 » Artvin Kafkasör'de Maden Çed İptal...
 » Türkiye Barolar Birliğinden Yeşil A...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Artvin Tarihi Bir Gün Yaşadı...
 » Artvin Cerattepe Madeni Mahkemelik...
 » Tartışmaların Merkezindeki Eti Bakı...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Artvin’de Söylentilerden Rahatsız O...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu Üyel...
 » Maden Kıskacında Artvin Paneli Yapı...
 » Artvin Kafkasör’de Madene Karşı Huk...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Keşif Heyeti 1.5 Km'lik İnsan Zinci...
 » Artvinli Cerattepe’de Bir Kez Daha...
 » Cerattepe Bilirkişi Raporuna Tepkil...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...