Adalet Bakanlığı Müsteşarı Hemşerimiz Birol Erdem'den Açıklamalar

30/01/2012 09:01


Haber: Nurbay Usta







Emekliye ayrılan Ahmet Kahraman'ın yerine HSYK üyesi Birol Erdem atandı. Personel Genel Müdürüyken, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyesi seçilen Birol Erdem Anayasa değişikliğinin ardından ilk kez bir HSYK üyesi müsteşar olarak atanmış oldu. Erdem atandıktan sonra, anayasa gereği HSYK üyeliği devam edecek.

Artvin İli Şavşat İlçesi Arpalı Köyünden olan BirolErdem, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1988'de mezun oldu. 1990'da idari yargı hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Erdem, Edirne İdare Mahkemesi, Ankara İdare Mahkemesi üyeliği, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tetkik hâkimliği, daire başkanlığı, genel müdür yardımcılığı ve genel müdürlüğü görevleri yaptı. 25 Ekim 2010'da HSYK üyeliği görevine başladı.

Adalet Bakanlığı Müşteşarı olarak atanan Birol Erdem, karşılıksız çek davaları gibi davaların suç olmaktan çıkarılması için çalışmalarda bulunan, çek davalarının mahkemeleri meşgul etmemesi gerektiğini her sempozyumda dile getiren kişi olarak biliniyor.

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Hemşerimiz Birol Erdem Artvin ve Artvin Evi İle İlgili Açıklamalarda Bulundu.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyesi ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı Hemşerimiz Birol Erdem yapmış olduğu yazılı açıklamada:

Artvin, dağlarıyla, kanyonlarıyla, yaylalarıyla ünlü bir coğrafyadır. Yeşilliklerle özdeşleşmiş bir doğa parçasıdır. Artvin'i sadece güzellikleriyle anlatmak, doğasıyla tanımlamak doğru değildir. Doğru olan, bu güzel doğayla bütünleşen, bu nedenle de nitelikli, saygın bir kimlik kazanan insanıyla da değerlendirmektir. Artvin hem güzel bir coğrafyadır hem de özellikli insanıyla ayrıcalıklı bir yöredir.

Bu güzel ama zorlu coğrafyadan çok sayıda teknokrat, bürokrat, işadamı ve siyasetçiler yetişmiştir. Artvinliler okumaya düşkünlüklerini, en zorlu dönemlerden bu yana sürekli ispatlamıştır. Bu nedenle her Artvinli, yöresindeki okuma tutkunluğundan ve de bunun doğal sonucu olan devletin değişik kademelerindeki hemşerilerinin başarılarından övünç duymuştur.

Artvin göç veren serhat bir ilimizdir. Her ne nedenle olursa olsun, Artvinlilerin çoğu gurbetçi konumundadır. Artvinlinin gövdesi başka kentlerdedir ama yüreği o coğrafyadadır. Ne kadar uzak olursa olsun, her Artvinli ilini, ilçesini ziyaret etmek için fırsat kollar. Orayla bağlarını hiçbir zaman koparmaz. Bende her yaz imkân buldukça Baba Ocağım Artvin'in Şavşat İlçesinin Arpalı (Zendaba) köyümü ziyaret eder. Hısım, Akrabalarımla hasret gideririm. Artvin Evi'ni, temel atılışından çatısının bağlanmasına kadar yakından izledim.

Oradaki toplantılarda hemşerilerimle tanıştım, kaynaştım. Yöresel oyunlarımızla coşkulandım. O düşler ülkesinde çekilmiş fotoğraflara bakarak özlemimi gidermeye çalıştım. Özetle Artvinliliğimi yeni baştan yaşadım.

Artvin Evi'nde sorumluluğunu bilen, aldığı görevi yerine getirmeye çalışan ve de gözlerindeki ışığı çevresine yansıtan, bir araya gelince mutluluğu yüzlerinden okunan hemşerilerimi gördüm. Bu durum beni çok mutlu etti.

Bu nedenle, Ankara'da bir ilk olan ve bizlerin onur kaynağı sayılan Artvin Evi'nin bir an önce tamamlanmasını diliyoruz. Esas işinden çok kendini Artvin Evi inşaatına veren vakıf başkanı Nuri Kemal Demirel ile yönetim kuruluna destek olmamız gerektiğini ifade ediyoruz. Artvin Evi'nin değeri gün geçtikçe daha çok anlaşılacak ve o coğrafyadan ayrı düşmüş bizlerin olmazsa olmazları arasında yer alacaktır.

Artvin Evinin Görkemli yapısının karşısında durdukça bana tanımı zor duygular yaşatıyor. Bu önemli eseri düşünen, planlayan, sonuçlandıranlara binlerce teşekkürler… Girişimleriyle sağ olsunlar, emekleriyle var olsunlar…

Birol Erdem Kimdir:

Artvin İli Şavşat İlçesi Arpalı Köyünden olan Birol Erdem 24. 07. 1966 tarihinde dünyaya gelen Erdem, ilk, orta ve lise öğrenimini Malatya Doğanşehir'de tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1988 tarihinde mezun oldu. 1990 yılında İdarî Yargı hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Erdem; sırasıyla Edirne İdare Mahkemesi, Ankara İdare Mahkemesi üyeliği, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tetkik hâkimliği, Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı ve genel müdürlük görevlerini yaptı. 25. 10. 2010 tarihi itibariyle Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyeliği görevini yürüten Erdem 21. 11. 2011 tarihinde Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı görevine başladı.

Erdem evli ve 1 çocuk sahibidir.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 30.01.2012 tarihinde Nurbay Usta tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Ankara'daki Vakıf Gecesi Coşkulu Ge...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Dp Artvin İl Başkanı Ertan Küçükay...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Karadeniz Bölgesi Gayrimenkul Sektö...
 » Artvin’de Madene Karşı Bahar Yürüyü...
 » Hopa Festivalinde Türkiye 1.çevre S...
 » Ulusal Kiraz Çalıştayının 13'üncüsü...
 » Hes Firmaları Güneysu'da Gürgen'e Ç...
 » Artvin Akparti Kongresinde Sürpriz...
 » Chp Genel Merkezi Tüm İl Ve İlçe B...
 » Hasan Ekinci’den Çarpıcı Açıklamala...
 » Artvinde Peşpeşe Bayram Mesajları Y...
 » Başbakan Erdoğan Borçka'da...
 » Artvin Türk Eğitim-sen Eğitimde İlk...
 » Artvin'lilerden Bursa'da Muhteşem B...
 » Arhavi Ve Ardanuç Adliyelerinin Kap...
 » Hopa'da Yazıcıoğlu Çiftini Ölüm Bil...
 » Şavşat Cumhuriyet Savcısı Göreve Ba...
 » Artvin Adliyelerinde Atama Rüzgârı...



En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » "Kaçak Balla Mücadelemiz Devam Edec...