Hes'lere Bir Tepki'de Arhavi'den

23/07/2011 10:47

Arhavi'de Hes Bilgilendirme Toplantısı Yaptırmadılar.


Haber: Necmettin NumanoğluArhavi sınırları içinde AB Enerji Elektrik Üretim Ltd. Şti tarafından yapılması planlanan 4. 45 MwM/4. 34 MWe Saka1–11 Regülâtörü ve HES projesi ile ilgili olarak 17. 07. 2008 tarih ve 26939 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ÇED yönetmeliğinin 9 maddesi gereğince halkı yatırım hakkında bilgilendirmek, projeye ilişkin görüş ve önerilerini almak üzere "ÇED sürecine halkın katılım toplantısı Arhavi çarmıklı Kültür Merkezi, Nermin Çarmıklı Sinema salonunda yapılacaktı.

Toplantıya Artvin İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Çevre yönetimi ÇED Planlama şube müdür vekili Cemal Doğan, Çevre ve Orman Bakanlığı temsilcisi Abidin Keçeci, Jeoloji Mühendisi Türkan Durgun, Çevre Mühendisi Tuba Dinç, DSİ Çoruh Projeleri 26 Bölge Müdürlüğünü temsilen Ali Şanlı AB Enerji, Üretim Ltd. Şti temsilcisi Nafiz Kurdoğlu ve projeyi hazırlayan firma temsilcileri katıldı.

Toplantı öncesi Çarmıklı Kültür merkezi önüne gelen Balıklı ve Ulukent köylülerinden oluşan yaklaşık 300 kişilik grup salona girmeyerek "Derelerimiz özgür akacak-Köyümüzde HES istemiyoruz" diyerek sloganlar atmaya başladılar. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde Emekli Öğretmen Hasan Algül, Balıklı ve Ulukent köylüleri adına bir basın açıklaması okudu. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi. "Yüzyıllardır bu topraklarda yemyeşil ormanlarımızla, derelerimizle, çayımızla, fındığımızla, çeşitli sebze ve meyvelerimizle geçimlik tarım yaparak bu zor doğa koşullarında bu cennet vadilerde kardeşçe yaşamayı hep beraber başardık. Bugün burada bu cennet vadilerimizi HES bahanesi ile cehenneme çevirecek projelerini anlatmak için gelen yetkililere ve HES şirketine bizimde bir çift sözümüz var demek için toplandık.

Değerli hemşerilerimiz. Doğu Karadeniz bölgesinde 700 adet HES projesi ve 2000 Adet Mikro HES projesi ile yaşam alanlarımızı yok etmek istiyorlar. Şirin ilçemiz Arhavi'ye düşen HES sayısı şimdilik 16 adet ve birde büyük baraj projesi vardır.

Bu 17 HES projesi içinde olan Kapistre çayının sevail deresi ve Üçırmak deresi kolları üzerinde AB Enerji Elektrik Üretim Ltd. Şti tarafından yapılması planlanan 4. 45 MwM/4. 34 MWe Saka1–11 Regülâtörü ve HES projesinin tanıtımını yapmak üzere geldiler.

Biz Arhavililer bu HES projesini, kesinlikle kabul etmiyoruz ve Hayır diyoruz" dedi.

Hasan Algül bölgenin afet bölgesi ilan edildiğini, heyelanlı bölgede hes projesine neden izin verildiğini, çalışmalar sırasında yüzlerce evin gerek çalışmalar ve herekse patlatmalar sonucu hasar göreceğini, geçimlerinin sağlanmasında çayın en önemli gelir kaynakları olduğunu, çaylarının da dere yataklarında nemli bölgelerde yetiştiğini, hes yapılması halinde süreç içinde çay tarımının yapılamayacak olacağını, tünel yapımı için patlatılacak dinamitler yüzünden yeraltı sularının kaybolacağını ve ileride HES de biriken kendi suyumuzu şirketten para ödeyerek satın almak zorunda kalacaklarını, hes'çi şirket alanı 49 yıllığına kiralayacak ve söz konusu alan üzerinde vatandaş hak iddia edemeyecek, dere yatağına şu an akan suyun %10'unu bırakacaklar, bu da derenin kuruması anlamına geleceği, Balıklı köylülerinin arazilerinin tünel ve yollar bahane edilerek kamulaştırılarak ucuz bedelle köylünün elinden alınacağı için, üretilecek enerji iletim hatları ile sahile taşınacak ve bu da Çernobil'le tamamlanmayan Radyasyonla tüm bölgede kanser ölümlerinin kaçınılmaz hale geleceği için. Tünellerden çıkacak hafriyatların dere yataklarına boşaltacaklar ve binlerce ağacı kesecekler ve doğayı katledecekler diyerek HES projesine Balıklı ve Ulukent köylüleri olarak karşı olduklarını açıkladılar.

ÇED bilgilendirme toplantısı için yerini alan heyet daha sonra salonda bulunan 15 kişiye yakın vatandaşa bilgi vermeye başladı. Bu arada polisin üst aramasıyla salona giren köylüler bu defa salonda gelen heyeti protesto ederek toplantının yapılmasına engel oldular. Heyet toplantının yapılamadığını tutanak tutarak belitleyip polis gözetiminde Arhavi'den ayrıldı.

Toplantının sona ermesi ardından Kültür Merkezi önüne çıkan köylüler hep birlikte tulum eşliğinde halay çekerek toplantının yaptırılmamasını kutladılar.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 23.07.2011 tarihinde Necmettin Numanoğlu tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Arhavi'de 2 Ayrı Çed Toplantısı Yap...
 » Hopa'da Bir Gözaltı Dalgası Daha...
 » Tüik Arhavi Nufusunu Açıkladı...
 » Artvin Merkez, Hopa Ve Arhavi’de El...
 » Halkı Saymıyorlar, Yargı Durduramıy...
 » Arhavililer Derelerine Sahip Çıktı...
 » Hes'lerle Macahel'de 150 Milyon Dol...
 » 44. Uluslararası Arhavi Kültür Ve S...
 » 44. Uluslararası Arhavi Kültür Ve S...
 » 44. Uluslararası Arhavi Kültür Ve S...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu Üyel...
 » Artvin Cerattepe Madeni Mahkemelik...
 » Pilarget Köyü Omatğore Düzü Şenliği...
 » Bursa'da Arhavi Sergisi...
 » Arhavi Ve Hopa'ya Beklenen Kar Niha...
 » Hükümetin Hes Israrı Devam Ediyor...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Rize Tema'dan Senoz Tepkisi...
 » Hes Gerilimine Durdurma...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » "Kaçak Balla Mücadelemiz Devam Edec...