Avukatlar, Hopa Adliyesi Önünde Basın Açıklaması Yaptı

03/06/2011 23:15

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Artvin'in Hopa İlçesi'ndeki Mitingi Öncesi Ve Sonrasında Çıkan Olaylara Karıştıkları İddiasıyla Gözaltına Alınanların Sayısı 30'a Ulaştı.


Haber: Hayati AkbaşBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Artvin'in Hopa İlçesi'ndeki mitingi öncesi ve sonrasında çıkan olaylara karıştıkları iddiasıyla gözaltına alınanların sayısı 30'a ulaştı. Gözaltına alınanların kötü muamele gördüğü ve 10 kişinin açlık grevine başladıkları ileri sürüldü. Polisin sert müdahalesi sonucu göğsünde ağrı şikâyetiyle dün gece Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi İbrahim Aksu ise bugün taburcu edildi.

Yaşanan olayların ardından gözaltına alınanlara destek vermek amacıyla Hopa'ya gelen Ankara Barosu avukatlarından Suna Coşkun, İstanbul Barosu'ndan Nurhayat Akman, Nermin Kaplan ve Çağdaş Hukukçular Derneği üyeleri Can Tombul, Gülşen Uzuner ile Artvin Barosu'ndan Muhammet Altunal, bugün Hopa Adliye'si önünde basın açıklaması yaptı. Burada konuşan Avukat Suna Coşkun, olay günü gecesinden başlayarak Hopa'da tam bir insan avı başlatıldığını belirterek şunları söyledi:

"İlk baskın gece saat 23. 00 sıralarında bir kafeteryaya yapıldı. İşyeri sahibi dâhil olmak üzere orada bulunan müşteriler özel harekât timleri tarafından yoğun şiddete maruz bırakılarak, kafalarına postallarla basılarak gözaltına alındı. Bu muameleye maruz kalan kişiler arasında yüzde 90 oranında zihinsel engelli olan Erkut Kibar adlı vatandaşımız da bulunmaktaydı. Bu baskınlar evlerde sabaha kadar devam etti ve halen daha da devam ediyor. Gözaltına alınan kişilere ilişkin tarafımıza hiçbir bilgi verilmedi, isimler ve durumları saklandı. "

"GÖZALTINDAKİLERE DAYAK"

Gözaltına alınanların darbeye maruz kaldıklarını iddia eden Coşkun, "Gözaltında bulunanların kafalarında, kaşlarında, gözlerinde, ağız ve burunlarında ve vücutlarının çeşitli yerlerinde darp izleri var" dedi. İki kişinin gözlüklerinin kırıldığını, birçok kişinin kafasında ve gözünde şişlik ve morluklar olduğunu kaydeden Suna Coşkun, "Yakalama sonrasında alınan ilk adli raporunda sağlam olduğu belirtilen İbrahim Aksu, 2 Haziran günü gözaltında tutulduğu sırada Hopa Devlet Hastanesi'ne sevk edildi, saat 23. 30 sıralarında ise kaburga kırığı tespiti ile Trabzon Numune Hastanesi'ne sevk edildi, " dedi.

Coşkun Hopa Emniyet Müdürlüğü'nde müvekkillerle görüşme istediklerini, ancak soruşturmanın Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Rasim Karakullukçu nezaretinde yürütüldüğü, yetkili savcılıkça şüpheliler arasında menfaat çatışması bulunduğu, bu nedenle her avukatın bir kişinin müdafiliğini üstlenebileceğinin söylendiğini belirtti. Coşkun, "Sağlık durumlarından endişe ettiğimiz şüphelilerle görüşme talebimiz kısıtlandı, savunma hakkımız yasa dışı usuller uydurularak bertaraf edildi, " dedi.

AKSU'NUN GÖZALTINDA KABURGALARI KIRILDI İDDİASI

Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Artvin Bağımsız Milletvekili adayı Birsen Kaya da, kendi yaslarını tutmalarına izin verilmediğini belirterek, "Bu yaşananların sorumlusu Hopa halkı olarak gösterildi. Ama herkes biliyor ki burada yaşananların sorumluluğu Tayyip Erdoğan'a aittir" dedi.

Kendisinin de 8 arkadaşıyla birlikte hukuksuz olarak gözaltına alındığını anlatan Birsen Kaya, "Bunlardan biri olan İbrahim Aksu'nun kaburgası kırık olduğu için hastanede yatmaktadır. İbrahim Aksu arkadaşımız evinden gözaltına alınırken kaburga kemiği kırıldı. Polis şiddeti sonucu yaralandı. İki gün gözaltında tutulduktan sonra durumu anlaşıldı ve hastaneye sevk edildi" dedi.

Bu arada, gece saat 02. 06 sıralarında göğüs ağrısı şikâyeti ile Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilen ve Göğüs Cerrahisi bölümünde 292 numaralı odaya yatırılarak kontrolleri yapılan ESP üyesi İbrahim Aksu, bugün saat 15. 30 sıralarında taburcu edildi. Aksu, sivil polislerce Artvin'e götürüldü.

ESP GENEL BAŞKANI: "ADALET TERSİNE İŞLİYOR"

Hopa'ya gelen Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Figen Yüksel Dağ ise, "Tayyip Erdoğan buraya gelerek bir kışkırtma hareketi ortaya koydu. Hopa'da yaşanan gelişmeleri kışkırtan Başbakan Erdoğan'dır. Burada gözaltına alınması ve hukuki soruşturmaya uğraması gerekenler Hopa halkı değil, hükümet yetkilileridir. Adalet tersine işliyor. Hukukun durmadan çiğnendiği ve ayaklar altına alındığı ülkede en basit hukuk kurallarının uygulanması için suç duyurusunda bulunacağız, " diye konuştu.

ADLİYE ÖNÜNDE BAYILAN ANNEYE POLİS SU VERDİ

Bu arada adliye önündeki basın açıklaması sırasında 55 yaşındaki Fatma Akyıldız adlı kadın, gözaltındaki kızı Emine Akyıldız'ın suçsuz olduğunu ve olaylar sırasında fatura yatırmaya gittiğini söyledi. Bu sırada fenalık geçirerek Fatma Akyıldız'a, adliyede görevli polis su verdi. Akyıldız, daha sonra Hopa Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Avukatlar, Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı'na gözaltı olaylarının hukuksuz olduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Göz altıların sürdüğü ilçede rakamın 65'e ulaşacağı belirtilirken, gözaltına alınanlardan 10'unun açlık grevine başladığı belirtildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 03.06.2011 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Hopa'da Avukatlardan Suç Duyurusu...
 » 26. Yılında Çernobil'e Lanet, Nükle...
 » Ardanuç Adliyesinin Kapatılma Karar...
 » 10 - 17 Aralık İnsan Hakları Haftas...
 » Artvin’de Yargı Tatilden Döndü...
 » Hopa Olayları İnceleme Heyeti Ön Ra...
 » Metin Lokumcu'nun Ölüm Nedeni Belll...
 » Bayraktutan'dan Göz Altılara Tbmm K...
 » Artvin’de Polis Müdahalesi Devam Ed...
 » Artvin Barosu Olağanüstü Genel Kuru...
 » Domuz Gribinin Düşmanı Artvin Balı...
 » Halk Sağlığından Kırım Kongo Açıkla...
 » Hopalılar Mahkeme Sonuçlanıncaya Ka...
 » Artvin Ticaret Ve Sanayi Odasında S...
 » Ankara'da Dakika Dakika Hopa Davası...
 » Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Sav...
 » Artvin Barosundan Hukuk Devleti İçi...
 » Domuz Gribine Karşı Sarp Gümrük Kap...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » "Kaçak Balla Mücadelemiz Devam Edec...